minden ló születésétő kezdve már az első néhány órában ismerkednek a testükkel és születésük után már minden csikó 1-2 órával már lábon áll és üget, vágtázik stb. (igazából a legtöbb állatra igaz, hogy születésük után szinte rögtön lábra állnak és "futnak" ez annak köszönhető ,hogy a csordának, ménesnek mindig menekülnie kellett a ragazodók elől és már az újszülött állatoknak is lépést kellett tartani a csapattal a túlélés érdekében.)
lépés: a lépés a ló leglassabb jármódja, néyütemű azaz négy patadobbanás hallható.Ütemei: jobb hátulsó - bal elülső - bal hátulsó - jobb elülső
ügetés:az ügetés kétütemű jámód.a lónak az átLÓban lévő lábai érintik egyszerre a földet.mikor a lovat ügetés közben lovagolják akkor a lovasnak előrefelé kell nem pedig felfelé emelkedni. ez a legnehezzebb lovaglási jármód egy lovasnak.
vágta:a vágta a ló leggyorsabb jármódja. többfajta vágta léezik : a munak vágta, nyújtott vágta, külső- belső vágta, galopp,
galoppverseny!
kenter: ennél a vátafajtánál a lónak egyik lába sem éri a földent inkább ugrál.itt a galoppal ellentétben a lovasnak a nyeregben ülnie kell.
A lovaknak a jármódkon kívül egyéb mozdulatai is vannak amit használtatnak barátkozásra (fejbólintás) védezekésre (bakolás ágaskodás) de vannak betanított mozdulatai amelyet igazából ism kell hosszú ideig tanulniuk mert már egy részét tudják csak nem használják.
ágasokodás:ez lehet betanított és ősi mozdulat is hisz a legelőn, réten ,vadonban a lovak a területért és, háremért harcolnak és ilyenkor szinte mindig ágaskodásra krül sor, de a betantott mozdulatok közé is sorolható hisz a magasiskola, a cirguszi mutastvánok, és a szabadlovas show-ok egyki legfontosabb eleme.
bakolás: ez is ősi de mégis tanított elem a bakolással a lovak védekeznek de néhány loasiskolában a lovaknak tanitják.